Od četvrtka do nedelje prethodnog „produženog vikenda“ u prestonici Grčke i kolevci olimpizma Atini najjači kviz takmičari sveta nadmetali su se na prvoj Kviz olimpijadi, u organizaciji Međunarodne kvizing asocijacije (IQA). Oko 200 „živih enciklopedija“ iz 26 zemalja takmičilo se pojedinačno, u parovima i u ekipama, a našu zemlju su dostojno predstavili Todor Milak i Ivan Andonov.
Centralni događaj prve večeri bilo je takmičenje četvoročlanih državnih ekipa, a na ista pitanja su odgovarale i ostale (među kojima i naše) kvizadžije u okviru Aspirational Cupa, u kome su dozvoljeni mešoviti sastavi. U ovom paralelnom takmičenju pobedila je Engleska B ispred tima Belgian Anarchy, najavivši tako za poslednji dan Olimpijade veliko finale A timova dve vodeće kvizaške nacije sveta. U meču za bronzu, koji je za dlaku izmakao sjajnoj petoplasiranoj ekipi Hrvatske, Norveška je savladala Vels. Od naših predstavnika u Aspirational Cupu, Ivan je sa svojom mešovitom ekipom osvojio 11, a Todor 17. mesto od 27 timova.
Drugi dan je bio rezervisan za izuzetno dinamično i zahtevno takmičenje u specijalističkim kvizovima. U šest termina su se paralelno održavala po dva kviza, svaki od po 50 pitanja, pa su takmičari morali da se opredeljuju između oblasti klasičnog („high-brow“) i pop-kulturnog („popular“) znanja. Aktuelni svetski šampion i najuspešniji takmičar Olimpijade, Englez Kevin Ešmen, pobedio je u 4 od 6 kategorija klasičnog znanja, dok je u pop-kulturnim oblastima najuspešniji bio Irac Lorkan Daf. Od naših takmičara najbolji pojedinačni plasman ostvario je Ivan, osvojivši 11. mesto u filmskom kvizu sa 23 tačna odgovora (pobednik Olav Bjortomt imao je 36). Ovo nije bio kraj programa drugog dana, jer su posle večere održana još čak tri takmičenja – prilično haotični brzinski kviz (pobednik mladi Amerikanac Brendon Sonders), vrlo interesantni nokaut kviz (gde je slavio Norvežanin Tore Heliks Van Dal) i „za laku noć“ redovno izdanje kviza Hot100, za koje nisu bile predviđene medalje.
Trećeg dana je održan individualni kviz, centralno pojedinačno takmičenje Olimpijade. Najpre je 160 učesnika rešavalo test od 100 pitanja iz kojeg se najboljih 10 plasiralo u finale. Ono se nešto kasnije odigralo na taj način da je publika sastavljena od ostalih kvizadžija mogla uživo da prati situaciju na dva video-bima. Deset finalista su redom bili: Olav Bjortomt (Engleska), Kevin Ešmen (Engleska), Patrik Gibson (Engleska), Holger Valdenberger (Nemačka), Roni Svigers (Belgija), Igor Habal (Estonija), Didije Brijer (Francuska), Radž Duvalija (SAD), Tomas Kuloseter (Norveška) i Tero Kaliolevo (Finska). Naš Ivan je podelio 91-97. mesta sa 40 poena, a Todor je završio na podeli 145-152. mesta sa 31 poenom.
U finalu se desilo malo iznenađenje. Naime, iako su sva trojica prvoplasiranih Engleza u prošlosti osvajala svetska i/ili evropska prvenstva, ipak je prisutne pomalo iznenadio briljantni nastup Olava Bjortomta, koji je „skinuo skalp“ saigračima Kevinu Ešmenu i Patriku Gibsonu. Inače, Gibson je osvojio bronzu u nokaut (sudden death) doigravanju protiv Belgijanca Ronija Svigersa, a zanimljivo je da odgovor na prvo pitanje nisu znali ni jedan ni drugi, a naš Ivan koji je sedeo u publici jeste (tražilo se ime grupe jezika kojoj pripadaju gruzijski i njemu srodni jezici). To nam govori da su i najjači svetski kvizomani ljudi od krvi i mesa i da bi naši najperspektivniji takmičari, pre svega zlatni i srebrni sa poslednjeg prvenstva Srbije, Bojan Lukić i Žarko Stevanović, predanim radom i redovnim treningom sivih ćelija mogli i te kako da zaprete ovim svetskim veličinama.
U večernjem delu programa održano je klupsko takmičenje, ponovo u ekipama od po 4 člana, u kome su ovaj put Belgijanci nadmašili Engleze. Todor je ovde sa svojom starom interkontinentalnom ekipom osvojio odlično 9. mesto, dok se Ivan pridružio hrvatskim majstorima kviza i sa njima se smestio tačno u centar tabele, na 24. mesto od 47 ekipa.
Poslednjeg dana Olimpijade održana su još dva izuzetno zanimljiva takmičenja. Jutarnji deo bio je rezervisan za takmičenje parova, u kome su Ivan i Todor zajedničkim snagama branili boje naše zemlje, završivši na 56. mestu u konkurenciji 85 ekipa i odgovorivši tačno na 43 od 100 pitanja. Da su imali samo malo više koncentracije i osvojili još 3-4 poena, našli bi se u gornjoj polovini tabele, ali i ovaj plasman je za svaki respekt na ovako jakom takmičenju. Pobednički par bio je, pogađate – Ešmen-Gibson, i to sa neverovatnih 76 poena.
Poslastica je ostavljena za kraj – finale timova i obračun Engleske i Belgije, koje je voditelj finala Arko Olesk okarakterisao kao „superklasiko“. Sistem finala je takav da se kreće od nule, na video-bimu se nalazi 30 oblasti sa po 3 pitanja, koja se ugrubo mogu podeliti na teška, veoma teška i superteška. Prvih 15 odabranih oblasti boduju se sa 2 poena po tačnom odgovoru, dok je druga polovina finala donosila 3 poena po tačnom odgovoru. Englezi su na samom početku napravili razliku koju su do kraja ujednačenim tempom uvećavali. Konačan rezultat: 99:65. Treba istaći da se u ovom ekipnom finalu prvi put u istoriji ovakvih mečeva desilo da u jednoj oblasti (mitološka bića) ni jedna ni druga ekipa ne zna nijedan odgovor, a bar neko iz publike zna svaki od tri. Onda možete misliti o kakvom se nivou pitanja radi.
Kroz sva četiri dana, kviz nadmetanja su krajnje profesionalno i nadasve šarmantno vodili čelnici IQA Kris Džons (Engleska), Stiven de Kojster (Belgija), Arko Olesk (Estonija), Dr Anurakšat Gupta (Indija) i Džejn Alen (Engleska), dok su u revijalnom delu program vodili Amerikanci predvođeni predstavnikom svoje asocijacije Polom Bejlijem i velikom zvezdom tamošnjeg televizijskog kviza Kenom Dženingsom. Na samom zatvaranju, oni su i zvanično predali kandidaturu Njujorka za domaćina sledeće Kviz olimpijade.
Nama ostaje da čestitamo Todoru i Ivanu što su na dostojan način predstavili Srbiju, ali i da predanim radom i povećanjem brojnosti postepeno podižemo plasman naših kvizadžija na međunarodnim takmičenjima, što je vrlo opipljiv i realan cilj. Za kraj ovog izveštaja, posavetovali bismo sve naše zaljubljenike u kviz da u potpunosti otvore um i zaborave izgovore poput „koga to zanima“, jer takav pristup na ozbiljnim takmičenjima odavno ne prolazi.
Sve rezultate sa prve Kviz olimpijade možete pogledati ovde.